Ważne daty dla przedsiębiorców to zbiór kluczowych terminów, które pozwalają na sprawne prowadzenie działalności zgodnie z wymogami prawnymi. Oprócz standardowych terminów podatkowych, takich jak rozliczenia VAT, PIT czy składki ZUS, przedsiębiorcy muszą pamiętać o szeregu innych zobowiązań.
Podatki dochodowe
Płatnicy podatku dochodowego zobowiązani są do uiszczania zaliczek na jego poczet w trybie miesięcznym lub kwartalnym. Poniżej wykaz terminów, w jakich należy dokonywać płatności podatku lub zaliczek na podatek dochodowy.
- do 20. dnia każdego miesiąca płaci się zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych,
- do 20. dnia każdego miesiąca wpłaca się zaliczki na podatek dochodowy od osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych.
Składki ZUS
Przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania składek ZUS za siebie (tzw. ZUS przedsiębiorcy). Składki te należy opłacać w następujących terminach:
- do 15. dnia miesiąca – przedsiębiorca wg prawa handlowego zatrudniający pracowników na umowy ze składkami ZUS.
20. dzień miesiąca – zaliczka na podatek dochodowy
Wyliczoną kwotę zaliczki na podatek dochodowy przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym wpłaca:
- do 20. dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu – rozliczenie miesięczne,
- do 20. dnia miesiąca następującego po rozliczanym kwartale – rozliczenie kwartalne.
Podatek VAT
Przedsiębiorca zarejestrowany jako podatnik VAT, ma obowiązek wpłacać kwotę podatku od sprzedaży w następujących terminach:
- do 25. dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu – rozliczenie miesięczne,
- do 25. dnia miesiąca następującego po rozliczanym kwartale – rozliczenie kwartalne.
Wysyłka JPK
Poszczególne pliki JPK należy dostarczać organom podatkowym w ściśle określonym terminie – bez wezwania, nie później niż do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu raportowanym.
Przekazanie pozostałych plików JPK nastąpić powinno w związku z wezwaniem organu skarbowego – w postępowaniu podatkowym, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej. Podatnik w przypadku każdego wezwania ma co najmniej 3 dni na przedstawienie dowodu w postępowaniu danego rodzaju.
Dodatkowe zobowiązania VAT
Każdy 25. dzień miesiąca to również termin:
- opłacenia VAT oraz złożenia deklaracji VAT-8 lub VAT-9M, które dotyczą podatników zwolnionych w przypadku transakcji unijnych,
- złożenia deklaracji podsumowującej VAT-UE.
Ważne terminy podatkowe dla właściciela firmy w cyklu rocznym.
20 lutego zmiana formy opodatkowania
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania. Zmiany tej dokonać może tylko raz w roku w terminie do:
- 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym czyli 20 lutego lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego – jeśli zmiana dotyczy 3 pozostałych form opodatkowania.
31 stycznia – PIT-11
Firmy zatrudniające pracowników mają obowiązek przekazania do urzędu skarbowego wypełnionych formularzy PIT-11 za dany rok podatkowy do 31 stycznia w roku następnym. Obowiązuje wyłącznie forma elektroniczna.
31 stycznia – PIT-4R
- PIT-4R – deklaracja informacji o tym, czy płatnik pobrał i odprowadził do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Termin złożenia deklaracji – do 31 stycznia roku następującego po tym, za który zaliczki były pobierane i odprowadzane.
31 stycznia – PIT-8AR
- PIT-8AR – deklaracja dotycząca zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych dla podatników, którzy w trakcie roku obliczali, pobierali i wpłacali ten podatek. Termin złożenia formularza upływa 31 stycznia.
Do końca lutego – PIT-28
- PIT-11 – przekazania druku PIT-11 pracownikowi w formie papierowej lub elektronicznej,
- IFT-1/1R – przekazania informacji IFT-1/1R pracownikowi,
- PIT-8C – przekazania podatnikowi informacji o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych uzyskanych w 2019 r.
30 kwietnia – deklaracje podatkowe
Deklaracje podatkowe:
- PIT-28
- PIT-36,
- PIT-36L,
- PIT-37,
- PIT-38,
- PIT-39,
składa się do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
31 grudnia – spis z natury
Do 31 grudnia należy złożyć spis z natury. Obowiązkiem tym objęci są przedsiębiorcy prowadzący tzw. podatkową książkę przychodów i rozchodów.
Pozostałe ważne terminy dla właścicieli firm
Raz do roku – możliwość przejścia na podatek dochodowy rozliczany kwartalnie
W trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorca, po spełnieniu określonych wymogów, może zmienić sposób wpłacania zaliczki na podatek dochodowy z miesięcznego na kwartalny (bądź odwrotnie). Zmiany tej dokonuje w zeznaniu rocznym składanym za dany rok podatkowy. Zmiana możliwa jest tylko raz w roku.
25. dzień drugiego miesiąca kwartału – przejście na podatek VAT rozliczany kwartalnie
Przedsiębiorca będący tzw. VAT-owcem wpłaca podatek VAT do urzędu skarbowego – co miesiąc lub co kwartał.
Czynny podatnik VAT w trakcie prowadzonej działalności może zmienić sposób rozliczania z miesięcznego na kwartalny. Zgłoszenie w tym celu powinien złożyć najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy rozliczać się kwartalnie.
Rejestracja jako podatnik VAT i powrót do zwolnienia
Przedsiębiorcy prowadzący działalność obligatoryjnie opodatkowaną VAT-em lub przekraczający kwotę obrotu w wysokości 200 tys. zł netto rocznie, zobowiązani są do rejestracji jako podatnik VAT.
Rejestracji jako podatnik VAT należy dokonać:
- przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej VAT-em – dotyczy firm, które tracą prawo do zwolnienia,
- przed miesiącem, od którego właściciel firmy chce rozliczać VAT – dotyczy firm, które rezygnują ze zwolnienia.
Powrót do zwolnienia z VAT możliwy jest nie wcześniej niż przed upływem roku, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił to prawo bądź z niego zrezygnował.